budowa domu modułowego

Budowa domu modułowego całorocznego krok po kroku

Budowa domu modułowego wydaje Ci się być nie lada przedsięwzięciem? Wbrew pozorom to łatwiejsze niż myślisz! Takie budynki nie tylko powstają szybciej, ale także mają wiele zalet, które przekładają się na wysoki komfort życia. Jak jednak w praktyce wygląda budowa domu modułowego krok po kroku? O czym warto pamiętać, wybierając wykonawcę? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Jak budowane są domy modułowe?

Budowa domu modułowego przebiega nieco inaczej niż domu murowanego, co ma związek przede wszystkim z zastosowaną technologią. W tym przypadku budynki te powstają z gotowych, dużych elementów (prefabrykatów), które zostały wcześniej wyprodukowane w fabryce. Te znów składają się zazwyczaj z kilku – kilkunastu warstw, dzięki czemu odznaczają się doskonałymi parametrami izolacyjnymi. Co więcej, zapobiegają przenikaniu nie tylko ciepła, ale również dźwięku, co sprawia, że mieszkając w domu prefabrykowanym, można cieszyć się ciszą.

Natomiast całość konstrukcji jest montowana bez użycia zapraw i klejów bezpośrednio na działce, na przygotowanym wcześniej fundamencie. Dzięki temu budowa domu modułowego trwa o wiele krócej. Zobacz także inny artykuł na temat tej technologii budowy: Styl skandynawski budowy domów – czym się wyróżnia i kiedy może być stosowany.

Ile czasu buduje się dom modułowy?

Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów oraz odpowiednich technologii dom modułowy TAGA może powstać już w 10 tygodni! Nawet jeśli doda się do tego czas przygotowania fundamentu i prace wykończeniowe, w tym przypadku zamieszkanie na własnym będzie możliwe już po maksymalnie kilku miesiącach.

TAGA to firma o wieloletniej tradycji, a budowa domu modułowego to dla nich nie pierwszyzna. W odróżnieniu od wielu innych przedsiębiorstw nie mamy swojego katalogu, tylko budujemy według indywidualnych projektów, spełniając marzenia inwestorów. Już teraz umów się z naszym przedstawicielem i zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić!

budowa domu modułowego

Jak wygląda budowa domu modułowego krok po kroku?

Budowę domu modułowego całorocznego można podzielić na kilka etapów:

Lokalizacja i projekt

Analizując to, jak przedstawia się budowa domu modułowego krok po kroku, warto zacząć od kwestii wyboru lokalizacji oraz projektu budynku. Są one o tyle istotne, że sposób zabudowy danego terenu zazwyczaj jest regulowany przez gminę. Ta, uchwalając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, może wskazywać nie tylko, jakie budynki będą znajdować się na danej działce, ale także jak będą wyglądać. Dokument ten może określać między innymi stosunek zabudowy do całej powierzchni działki, liczbę kondygnacji obiektu, a nawet kolor i rodzaj dachu, czy elewacji. Natomiast w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy wystąpić o Warunki Zabudowy.

Formalności

Z punktu widzenia urzędu budowa domu modułowego całorocznego niczym się nie różni od stawiania budynków w innych technologiach. Tutaj również wymagane jest uzyskanie niezbędnych pozwoleń oraz prowadzenie prac zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Wyjątek mogą stanowić domy mieszkalne o powierzchni do 70 m2, które spełniają wymogi pozwalające na budowę na podstawie zgłoszenia.

Przygotowanie terenu pod budowę i fundamentu

Zanim ruszą prace budowlane niezbędne jest oczyszczenie terenu z wszelkich niepotrzebnych elementów, przede wszystkim drzew, korzeni, czy kamieni. Następnie należy przystąpić do przygotowania fundamentu. Ze względu na stosunkowo niski ciężar konstrukcji, zazwyczaj nie musi on być tak masywny, jak na przykład w przypadku domów murowanych. To znów pozwala na to, by obniżyć całościowy koszt budowy domu modułowego.

Ile kosztuje fundament pod dom modułowy? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i w dużej mierze zależy od regionu Polski, warunków gruntowych panujących na działce, czy wielkości budynku. Spore znaczenia ma tutaj także rodzaj fundamentu – mogą to być między innymi płyta fundamentowa, ławy fundamentowe oraz stopy fundamentowe.

Budowa domu modułowego

Dla utrzymania najwyższych standardów wszystkie domy modułowe TAGA powstają z modułów produkowanych przez niemiecką firmę STEICO. To ceniony na europejskim rynku wytwórca prefabrykatów na bazie drewna, który swoje fabryki ma również w Polsce. Dzięki zastosowaniu materiałów STEICO budynki przez nas oferowane są nie tylko szczelne i energooszczędne, ale również przyjazne dla środowiska naturalnego. Z tego też względu budowa domu modułowego TAGA ma korzyści także dla przyszłych pokoleń.

Wykończenie i aranżacja wnętrz

Przyglądając się temu, jak wygląda budowa domu modułowego krok po kroku, nie można zapomnieć o wykończeniu i aranżacji wnętrz. Jako że wewnętrzna strona modułów pokryta jest zazwyczaj płytami karton-gipsowymi lub gipsowo-włóknowymi Fermacell, prace wykończeniowe są o wiele łatwiejsze i mniej wymagające. Co więcej, płyty te można pokrywać dowolnymi rodzajami materiałów, począwszy od glazury i terakoty, poprzez okładziny, aż po gładzie i farby. Tak właściwie, decydując się na dom modułowy, koszt i rodzaje wykończenia mogą być praktycznie niczym nieograniczone. Już teraz zobacz, jak urządzić dom modułowy i zainspiruj się naszymi pomysłami!