domy skandynawskie modułowe TAGA

Styl skandynawski budowy domów – czym się wyróżnia i kiedy może być stosowany

Domy skandynawskie (modułowe) stają się coraz częstszą alternatywą dla tych powstających w technologii murowanej. Są nie tylko ciepłe i energooszczędne, ale mają również wiele innych zalet, które wpływają na oferowanego przez nie poziom komfortu. Jakie domy budują w Skandynawii? Czy założenia tamtego budownictwa sprawdzą się w Polsce? Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat!

Jakie domy budują w Skandynawii?

Skandynawia jest regionem o bardzo specyficznych warunkach klimatycznych i przyrodniczych, co znajduje silne odzwierciedlenie w tamtejszym budownictwie mieszkalnym. Domy skandynawskie odznaczają się doskonałą szczelnością i zapewniają wysoki komfort życia. Do ich budowy często wykorzystuje się drewno surowe lub przetworzone i połączone z innymi surowcami do postaci gotowych prefabrykatów. Pozwala to nie tylko na znaczne skrócenie czasu realizacji budowy, ale także wyeliminowanie konieczności użycia „mokrych” materiałów budowlanych – zapraw, klejów, czy tynków. To z kolei jest dużą zaletą szczególnie w tych najchłodniejszych rejonach Skandynawii – niskie temperatury utrzymujące się przez większą część roku praktycznie uniemożliwiają stosowanie murowanej technologii budowy. Z tego też względu modułowe domy skandynawskie można wznosić także zimą.

Curly young woman resting on terrace of modern barn house in the mountains. Happy female tourist enjoying winter holidays in new cottage.

Domy skandynawskie stanowią doskonały przykład zrównoważonego budownictwa. Skandynawowie tak konstruują budynki, by w maksymalnym stopniu wykorzystywały one zasoby naturalne, co przejawia się nie tylko w stosowaniu surowców pochodzących z odnawialnych zasobów. Tamtejsze domy wyróżniają się między innymi dużą ilością przeszkleń na stronie południowej. Sprzyja to naturalnemu doświetleniu – i dogrzaniu pomieszczeń – przez promienie słoneczne w ciągu dnia. Co równie istotne z punktu widzenia energooszczędności, w skandynawskich domach modułowych z powodzeniem stosuje się również nowoczesne systemy wspierające gospodarowanie energią – ogrzewanie i podgrzewanie wody za pomocą pompy ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czy klimatyzację. Ergonomiczność tych instalacji jest tym większa, że w połączeniu z wysoką szczelnością konstrukcji, pozwalają na znacznie obniżenie zapotrzebowania budynku na ciepło. Natomiast o tym, dlaczego mogą być całoroczne, przeczytasz tutaj: Czy dom modułowy może być całoroczny?

Jak wyglądają domy skandynawskie?

Skandynawski styl budowy domów kładzie mocny nacisk na ergonomię bryły i optymalny układ pomieszczeń. Tamtejsze budynki są dość proste, żeby nie powiedzieć surowe, jeśli chodzi o wygląd. Ten ascetyzm jest jednak uzasadniony – domy o regularnym kształcie, które dodatkowo mają ograniczoną liczbę przegród wewnętrznych, ogrzewa się dużo łatwiej niż skomplikowane konstrukcje z niezliczonymi korytarzykami i zaułkami. Natomiast w samych wnętrzach często sięga się po proste formy i jasne kolory nawiązujące do natury. Pomagają one uzyskać pewną spójność wizualną oraz wzbudzają uczucie komfortu i dodają pomieszczeniom przytulności.

Czy dom skandynawski sprawdzi się w Polsce?

Domy modułowe skandynawskie doskonale sprawdzają się w naszych rodzimych warunkach klimatycznych. Powstające z prefabrykatów nie tylko mogą być budowane przez cały rok i bez stosowania przerw technologicznych, ale także oznaczają się wysoką trwałością, sprawiając, że stanowią inwestycję na długie dekady. Co więcej, wybierając budowę domu w stylu skandynawskim, o wiele łatwiej niż w przypadku technologii murowanej, jest uzyskać standard NF40, czy NF15. Ze względu na rodzaj użytych materiałów takie budynki są bowiem już na wstępie o wiele bardziej szczelne, a ograniczona liczba mostków termicznych, przez które mogłoby uciekać ciepło, zapewnia wysoki komfort termiczny przez cały rok.

Chcesz przekonać się, jakie zalety ma budownictwo skandynawskie? Poznaj domy modułowe TAGA! Bielawa, Dzierżoniów, Łagiewniki – nasze realizacje można znaleźć w wielu miejscach powiatu dzierżoniowskiego i jego okolic. Już teraz skorzystaj z formularza kontaktowego i umów się na Dzień Otwarty w jednej z nich! To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak od środka wygląda taki dom modułowy skandynawski, a przy tym dowiedzieć się więcej na jego temat, czerpiąc wszystkie informacje z pierwszej ręki – od jego mieszkańców. TAGA zaprasza!